1096

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1096 г.  во други календари
Грегоријански календар 1096
MXCVI
Ab urbe condita 1849
Асирски календар 5846
Бахајски календар -748–-747
Бенгалски календар 503
Берберски календар 2046
Будистички календар 1640
Бурмански календар 458
Византиски календар 6604–6605
Еврејски календар 4856–4857
Ерменски календар 545
ԹՎ ՇԽԵ
Етиопски календар 1088-1089
Игбоански календар 96–97
Ирански календар 474–475
Исламски календар 488–490
Јулијански календар 1096    MXCVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3732/3792)
— до —
丙子年月日
(3733/3793)
Коптски календар 812–813
Корејски календар 3429
Календар Мингуо 816 пред РК
民前816年
Селевкидски календар 1407–1408
Тајландски сончев календар 1639
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1152–1153
 - Шака самват 1018–1019
 - Кали југа 4197–4198
Холоценски календар 11096
Џуче-календар нема (пред 1912)

1096 (MXCVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1096. година од новата ера, 96. од вториот милениум, 96. од 11 век и седма од 1090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6604 и 6605 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5846 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4856 и 4857 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1849.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1096. година се протега во 3732 и 3733, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3792 и 3793 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1639. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 488 и 490 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]