1013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1013 г.  во други календари
Грегоријански календар 1013
MXIII
Ab urbe condita 1766
Асирски календар 5763
Бахајски календар -831–-830
Бенгалски календар 420
Берберски календар 1963
Будистички календар 1557
Бурмански календар 375
Византиски календар 6521–6522
Еврејски календар 4773–4774
Ерменски календар 462
ԹՎ ՆԿԲ
Етиопски календар 1005-1006
Игбоански календар 13–14
Ирански календар 391–392
Исламски календар 403–404
Јулијански календар 1013    MXIII
Кинески календар 壬子年月日
(3649/3709)
— до —
癸丑年十一月廿六日
(3650/3710)
Коптски календар 729–730
Корејски календар 3346
Календар Мингуо 899 пред РК
民前899年
Селевкидски календар 1324–1325
Тајландски сончев календар 1556
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1069–1070
 - Шака самват 935–936
 - Кали југа 4114–4115
Холоценски календар 11013
Џуче-календар нема (пред 1912)

1013 (MXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1013. година од новата ера, 13. од вториот милениум, 13. од 11 век и четвртта од 1010-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6521 и 6522 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5763 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4773 и 4774 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1766.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1013. година се протега во 3649 и 3650, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3709 и 3710 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1556. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 403 и 404 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]