1048

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1048 г.  во други календари
Грегоријански календар 1048
MXLVIII
Ab urbe condita 1801
Асирски календар 5798
Бахајски календар -796–-795
Бенгалски календар 455
Берберски календар 1998
Будистички календар 1592
Бурмански календар 410
Византиски календар 6556–6557
Еврејски календар 4808–4809
Ерменски календар 497
ԹՎ ՆՂԷ
Етиопски календар 1040-1041
Игбоански календар 48–49
Ирански календар 426–427
Исламски календар 439–440
Јулијански календар 1048    MXLVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3684/3744)
— до —
戊子年月日
(3685/3745)
Коптски календар 764–765
Корејски календар 3381
Календар Мингуо 864 пред РК
民前864年
Селевкидски календар 1359–1360
Тајландски сончев календар 1591
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1104–1105
 - Шака самват 970–971
 - Кали југа 4149–4150
Холоценски календар 11048
Џуче-календар нема (пред 1912)

1048 (MXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1048. година од новата ера, 48. од вториот милениум, 48. од 11 век и деветта од 1040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6556 и 6557 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5798 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4808 и 4809 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1801.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1048. година се протега во 3684 и 3685, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3744 и 3745 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1591. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 439 и 440 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]