1024

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1024 г.  во други календари
Грегоријански календар 1024
MXXIV
Ab urbe condita 1777
Асирски календар 5774
Бахајски календар -820–-819
Бенгалски календар 431
Берберски календар 1974
Будистички календар 1568
Бурмански календар 386
Византиски календар 6532–6533
Еврејски календар 4784–4785
Ерменски календар 473
ԹՎ ՆՀԳ
Етиопски календар 1016-1017
Игбоански календар 24–25
Ирански календар 402–403
Исламски календар 414–415
Јулијански календар 1024    MXXIV
Кинески календар 癸亥年月日
(3660/3720)
— до —
甲子年月日
(3661/3721)
Коптски календар 740–741
Корејски календар 3357
Календар Мингуо 888 пред РК
民前888年
Селевкидски календар 1335–1336
Тајландски сончев календар 1567
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1080–1081
 - Шака самват 946–947
 - Кали југа 4125–4126
Холоценски календар 11024
Џуче-календар нема (пред 1912)

1024 (MXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1024. година од новата ера, 24. од вториот милениум, 24. од 11 век и петта од 1020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6532 и 6533 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5774 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4784 и 4785 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1777.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1024. година се протега во 3660 и 3661, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3720 и 3721 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1567. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 414 и 415 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]