1050

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1050 г.  во други календари
Грегоријански календар 1050
ML
Ab urbe condita 1803
Асирски календар 5800
Бахајски календар -794–-793
Бенгалски календар 457
Берберски календар 2000
Будистички календар 1594
Бурмански календар 412
Византиски календар 6558–6559
Еврејски календар 4810–4811
Ерменски календар 499
ԹՎ ՆՂԹ
Етиопски календар 1042-1043
Игбоански календар 50–51
Ирански календар 428–429
Исламски календар 441–442
Јулијански календар 1050    ML
Кинески календар 己丑年月日
(3686/3746)
— до —
庚寅年月日
(3687/3747)
Коптски календар 766–767
Корејски календар 3383
Календар Мингуо 862 пред РК
民前862年
Селевкидски календар 1361–1362
Тајландски сончев календар 1593
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1106–1107
 - Шака самват 972–973
 - Кали југа 4151–4152
Холоценски календар 11050
Џуче-календар нема (пред 1912)

1050 (ML) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1050. година од новата ера, 50. од вториот милениум, 50. од 11 век и прва од 1050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6558 и 6559 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5800 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4810 и 4811 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1803.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1050. година се протега во 3686 и 3687, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3746 и 3747 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1593. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 441 и 442 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]