1084

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1084 г.  во други календари
Грегоријански календар 1084
MLXXXIV
Ab urbe condita 1837
Асирски календар 5834
Бахајски календар -760–-759
Бенгалски календар 491
Берберски календар 2034
Будистички календар 1628
Бурмански календар 446
Византиски календар 6592–6593
Еврејски календар 4844–4845
Ерменски календар 533
ԹՎ ՇԼԳ
Етиопски календар 1076-1077
Игбоански календар 84–85
Ирански календар 462–463
Исламски календар 476–477
Јулијански календар 1084    MLXXXIV
Кинески календар 癸亥年月日
(3720/3780)
— до —
甲子年月日
(3721/3781)
Коптски календар 800–801
Корејски календар 3417
Календар Мингуо 828 пред РК
民前828年
Селевкидски календар 1395–1396
Тајландски сончев календар 1627
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1140–1141
 - Шака самват 1006–1007
 - Кали југа 4185–4186
Холоценски календар 11084
Џуче-календар нема (пред 1912)

1084 (MLXXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1084. година од новата ера, 84. од вториот милениум, 84. од 11 век и петта од 1080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6592 и 6593 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5834 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4844 и 4845 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1837.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1084. година се протега во 3720 и 3721, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3780 и 3781 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1627. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 476 и 477 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]