1056

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1056 г.  во други календари
Грегоријански календар 1056
MLVI
Ab urbe condita 1809
Асирски календар 5806
Бахајски календар -788–-787
Бенгалски календар 463
Берберски календар 2006
Будистички календар 1600
Бурмански календар 418
Византиски календар 6564–6565
Еврејски календар 4816–4817
Ерменски календар 505
ԹՎ ՇԵ
Етиопски календар 1048-1049
Игбоански календар 56–57
Ирански календар 434–435
Исламски календар 447–448
Јулијански календар 1056    MLVI
Кинески календар 乙未年月日
(3692/3752)
— до —
丙申年月日
(3693/3753)
Коптски календар 772–773
Корејски календар 3389
Календар Мингуо 856 пред РК
民前856年
Селевкидски календар 1367–1368
Тајландски сончев календар 1599
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1112–1113
 - Шака самват 978–979
 - Кали југа 4157–4158
Холоценски календар 11056
Џуче-календар нема (пред 1912)

1056 (MLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1056. година од новата ера, 56. од вториот милениум, 56. од 11 век и седма од 1050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6564 и 6565 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5806 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4816 и 4817 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1809.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1056. година се протега во 3692 и 3693, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3752 и 3753 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1599. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 447 и 448 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]