1064

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1064 г.  во други календари
Грегоријански календар 1064
MLXIV
Ab urbe condita 1817
Асирски календар 5814
Бахајски календар -780–-779
Бенгалски календар 471
Берберски календар 2014
Будистички календар 1608
Бурмански календар 426
Византиски календар 6572–6573
Еврејски календар 4824–4825
Ерменски календар 513
ԹՎ ՇԺԳ
Етиопски календар 1056-1057
Игбоански календар 64–65
Ирански календар 442–443
Исламски календар 456–457
Јулијански календар 1064    MLXIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3700/3760)
— до —
甲辰年月日
(3701/3761)
Коптски календар 780–781
Корејски календар 3397
Календар Мингуо 848 пред РК
民前848年
Селевкидски календар 1375–1376
Тајландски сончев календар 1607
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1120–1121
 - Шака самват 986–987
 - Кали југа 4165–4166
Холоценски календар 11064
Џуче-календар нема (пред 1912)

1064 (MLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1064. година од новата ера, 64. од вториот милениум, 64. од 11 век и петта од 1060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6572 и 6573 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5814 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4824 и 4825 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1817.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1064. година се протега во 3700 и 3701, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3760 и 3761 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1607. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 456 и 457 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]