Прејди на содржината

1073

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1073 во разни календари
Грегоријански календар1073
MLXXIII
Ab urbe condita1826
Ерменски календар522
ԹՎ ՇԻԲ
Асирски календар5823
Балиски календар994–995
Бенгалски календар480
Берберски календар2023
Будистички календар1617
Бурмански календар435
Византиски календар6581–6582
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3769 или 3709
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3770 или 3710
Коптски календар789–790
Етиопски календар1065–1066
Еврејски календар4833–4834
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1129–1130
 - Сачка ера994–995
 - Кали-југа4173–4174
Холоценски календар11073
Игбоански календар73–74
Ирански календар451–452
Исламски календар465–466
Јапонски календарЕнкју 5
(延久5年)
Јавански календар977–978
Јулијански календар1073
MLXXIII
Корејски календар3406
Мингуо-календар839 пред Р. Кина
民前839年
Нанакшахи−395
Селевкидски календар1384/1385 г.г.
Тајландски сончев календар1615–1616
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1199 или 818 или 46
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1200 или 819 или 47

1073 (MLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1073 година од новата ера, 73. од вториот милениум, 73. од XI век и четвртта од 1070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6581 и 6582 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5823 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4833 и 4834 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1826.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1073 година се протега во 3709 и 3710, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3769 и 3770 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1616. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 465 и 466 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Михаил VII Дука на златна пара
  • Пролет – Царот Михаил VII Дука испратил византиска војска да се справи со нападот на Селџуците во Кападокија, поддржана со мешана сила на норманска и француска платеничка тешка коњаница под водство на Русел де Бајл.[1]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1073 на Ризницата ?
  1. Brian Todd Carey (2012). Road to Manzikert: Byzantine and Islamic Warfare (527–1071), p. 155. ISBN 978-1-84884-215-1.