1061

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1061 г.  во други календари
Грегоријански календар 1061
MLXI
Ab urbe condita 1814
Асирски календар 5811
Бахајски календар -783–-782
Бенгалски календар 468
Берберски календар 2011
Будистички календар 1605
Бурмански календар 423
Византиски календар 6569–6570
Еврејски календар 4821–4822
Ерменски календар 510
ԹՎ ՇԺ
Етиопски календар 1053-1054
Игбоански календар 61–62
Ирански календар 439–440
Исламски календар 452–453
Јулијански календар 1061    MLXI
Кинески календар 庚子年月日
(3697/3757)
— до —
辛丑年月日
(3698/3758)
Коптски календар 777–778
Корејски календар 3394
Календар Мингуо 851 пред РК
民前851年
Селевкидски календар 1372–1373
Тајландски сончев календар 1604
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1117–1118
 - Шака самват 983–984
 - Кали југа 4162–4163
Холоценски календар 11061
Џуче-календар нема (пред 1912)

1061 (MLXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1061. година од новата ера, 61. од вториот милениум, 61. од 11 век и втора од 1060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6569 и 6570 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5811 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4821 и 4822 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1814.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1061. година се протега во 3697 и 3698, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3757 и 3758 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1604. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 452 и 453 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]