Папа Никола II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Nicolaus II
Родено име Жерар Шеврон
Папа од 24 јануари 1059
Папа до 27 јули 1061
Претходник Папа Стефан IX
Наследник Папа Александар II
Роден ?
?
Починал 27 јули 1061
Италија
Други папи по име Никола (појаснување)

Никола II (лат. Nicolaus PP. II; ? - 27 јули 1061) — римски папа од 24 јануари 1059 до 27 јули 1061[1]. Бил епископ на Фиренца. На папската столица бил доведен благодарение на германските и француските аристократи. Ја признал норманската власт во Италија. Ја приклучил рмиланската црковна единица кон римската црква. Тој гоозаконил изборот на папа од страна на кардиналите.

Наводи[уреди | уреди извор]