1074

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1074 во разни календари
Грегоријански календар1074
MLXXIV
Ab urbe condita1827
Ерменски календар523
ԹՎ ՇԻԳ
Асирски календар5824
Балиски календар995–996
Бенгалски календар481
Берберски календар2024
Будистички календар1618
Бурмански календар436
Византиски календар6582–6583
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3770 или 3710
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3771 или 3711
Коптски календар790–791
Етиопски календар1066–1067
Еврејски календар4834–4835
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1130–1131
 - Сачка ера995–996
 - Кали-југа4174–4175
Холоценски календар11074
Игбоански календар74–75
Ирански календар452–453
Исламски календар466–467
Јапонски календарЕнкју 6 / Џохо 1
(承保元年)
Јавански календар978–979
Јулијански календар1074
MLXXIV
Корејски календар3407
Мингуо-календар838 пред Р. Кина
民前838年
Нанакшахи−394
Селевкидски календар1385/1386 г.г.
Тајландски сончев календар1616–1617
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1200 или 819 или 47
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1201 или 820 или 48

1074 (MLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1074 година од новата ера, 74. од вториот милениум, 74. од XI век и петта од 1070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6582 и 6583 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5824 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4834 и 4835 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1827.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1074 година се протега во 3710 и 3711, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3770 и 3771 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1617. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 466 и 467 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Геза I насликан во долниот дел од „Светата круна на Унгарците“

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1074 на Ризницата ?