1030

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1030 г.  во други календари
Грегоријански календар 1030
MXXX
Ab urbe condita 1783
Асирски календар 5780
Бахајски календар -814–-813
Бенгалски календар 437
Берберски календар 1980
Будистички календар 1574
Бурмански календар 392
Византиски календар 6538–6539
Еврејски календар 4790–4791
Ерменски календар 479
ԹՎ ՆՀԹ
Етиопски календар 1022-1023
Игбоански календар 30–31
Ирански календар 408–409
Исламски календар 420–421
Јулијански календар 1030    MXXX
Кинески календар 己巳年月日
(3666/3726)
— до —
庚午年月日
(3667/3727)
Коптски календар 746–747
Корејски календар 3363
Календар Мингуо 882 пред РК
民前882年
Селевкидски календар 1341–1342
Тајландски сончев календар 1573
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1086–1087
 - Шака самват 952–953
 - Кали југа 4131–4132
Холоценски календар 11030
Џуче-календар нема (пред 1912)

1030 (MXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1030. година од новата ера, 30. од вториот милениум, 30. од 11 век и прва од 1030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6538 и 6539 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5780 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4790 и 4791 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1783.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1030. година се протега во 3666 и 3667, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3726 и 3727 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1573. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 420 и 421 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]