1033

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1033 во разни календари
Грегоријански календар1033
MXXXIII
Ab urbe condita1786
Ерменски календар482
ԹՎ ՆՁԲ
Асирски календар5783
Балиски календар954–955
Бенгалски календар440
Берберски календар1983
Будистички календар1577
Бурмански календар395
Византиски календар6541–6542
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3729 или 3669
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3730 или 3670
Коптски календар749–750
Етиопски календар1025–1026
Еврејски календар4793–4794
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1089–1090
 - Сачка ера954–955
 - Кали-југа4133–4134
Холоценски календар11033
Игбоански календар33–34
Ирански календар411–412
Исламски календар424–425
Јапонски календарЧоген 6
(長元6年)
Јавански календар935–936
Јулијански календар1033
MXXXIII
Корејски календар3366
Мингуо-календар879 пред Р. Кина
民前879年
Нанакшахи−435
Селевкидски календар1344/1345 г.г.
Тајландски сончев календар1575–1576
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1159 или 778 или 6
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1160 или 779 или 7

1033 (MXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1033 година од новата ера, 33. од вториот милениум, 33. од XI век и четвртта од 1030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6541 и 6542 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5783 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4793 и 4794 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1786.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1033 година се протега во 3669 и 3670, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3729 и 3730 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1576. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 424 и 425 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1033 на Ризницата ?