1091

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1091 г.  во други календари
Грегоријански календар 1091
MXCI
Ab urbe condita 1844
Асирски календар 5841
Бахајски календар -753–-752
Бенгалски календар 498
Берберски календар 2041
Будистички календар 1635
Бурмански календар 453
Византиски календар 6599–6600
Еврејски календар 4851–4852
Ерменски календар 540
ԹՎ ՇԽ
Етиопски календар 1083-1084
Игбоански календар 91–92
Ирански календар 469–470
Исламски календар 483–484
Јулијански календар 1091    MXCI
Кинески календар 庚午年月日
(3727/3787)
— до —
辛未年月日
(3728/3788)
Коптски календар 807–808
Корејски календар 3424
Календар Мингуо 821 пред РК
民前821年
Селевкидски календар 1402–1403
Тајландски сончев календар 1634
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1147–1148
 - Шака самват 1013–1014
 - Кали југа 4192–4193
Холоценски календар 11091
Џуче-календар нема (пред 1912)

1091 (MXCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1091. година од новата ера, 91. од вториот милениум, 91. од 11 век и втора од 1090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6599 и 6600 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5841 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4851 и 4852 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1844.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1091. година се протега во 3727 и 3728, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3787 и 3788 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1634. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 483 и 484 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]