1099

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1099 г.  во други календари
Грегоријански календар 1099
MXCIX
Ab urbe condita 1852
Асирски календар 5849
Бахајски календар -745–-744
Бенгалски календар 506
Берберски календар 2049
Будистички календар 1643
Бурмански календар 461
Византиски календар 6607–6608
Еврејски календар 4859–4860
Ерменски календар 548
ԹՎ ՇԽԸ
Етиопски календар 1091-1092
Игбоански календар 99–100
Ирански календар 477–478
Исламски календар 492–493
Јулијански календар 1099    MXCIX
Кинески календар 戊寅年月日
(3735/3795)
— до —
己卯年月日
(3736/3796)
Коптски календар 815–816
Корејски календар 3432
Календар Мингуо 813 пред РК
民前813年
Селевкидски календар 1410–1411
Тајландски сончев календар 1642
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1155–1156
 - Шака самват 1021–1022
 - Кали југа 4200–4201
Холоценски календар 11099
Џуче-календар нема (пред 1912)

1099 (MXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1099. година од новата ера, 99. од вториот милениум, 99. од 11 век и последна од 1090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6607 и 6608 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5849 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4859 и 4860 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1852.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1099. година се протега во 3735 и 3736, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3795 и 3796 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1642. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 492 и 493 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]