Прејди на содржината

1015

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1015 во разни календари
Грегоријански календар1015
MXV
Ab urbe condita1768
Ерменски календар464
ԹՎ ՆԿԴ
Асирски календар5765
Балиски календар936–937
Бенгалски календар422
Берберски календар1965
Будистички календар1559
Бурмански календар377
Византиски календар6523–6524
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3711 или 3651
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3712 или 3652
Коптски календар731–732
Етиопски календар1007–1008
Еврејски календар4775–4776
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1071–1072
 - Сачка ера936–937
 - Кали-југа4115–4116
Холоценски календар11015
Игбоански календар15–16
Ирански календар393–394
Исламски календар405–406
Јапонски календарЧова 4
(長和4年)
Јавански календар917–918
Јулијански календар1015
MXV
Корејски календар3348
Мингуо-календар897 пред Р. Кина
民前897年
Нанакшахи−453
Селевкидски календар1326/1327 г.г.
Тајландски сончев календар1557–1558
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1141 или 760 или −12
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1142 или 761 или −11

1015 (MXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1015 година од новата ера, 15. од вториот милениум, 15. од XI век и шеста од 1010-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6523 и 6524 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5765 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4775 и 4776 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1768.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1015 година се протега во 3651 и 3652, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3711 и 3712 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1558. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 405 и 406 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1015 на Ризницата ?