1008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1008 г.  во други календари
Грегоријански календар 1008
MVIII
Ab urbe condita 1761
Асирски календар 5758
Бахајски календар -836–-835
Бенгалски календар 415
Берберски календар 1958
Будистички календар 1552
Бурмански календар 370
Византиски календар 6516–6517
Еврејски календар 4768–4769
Ерменски календар 457
ԹՎ ՆԾԷ
Етиопски календар 1000-1001
Игбоански календар 8–9
Ирански календар 386–387
Исламски календар 398–399
Јулијански календар 1008    MVIII
Кинески календар 丁未年月日
(3644/3704)
— до —
戊申年月日
(3645/3705)
Коптски календар 724–725
Корејски календар 3341
Календар Мингуо 904 пред РК
民前904年
Селевкидски календар 1319–1320
Тајландски сончев календар 1551
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1064–1065
 - Шака самват 930–931
 - Кали југа 4109–4110
Холоценски календар 11008
Џуче-календар нема (пред 1912)

1008 (MVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1008. година од новата ера, 8. од вториот милениум, 8. од 11 век и деветта од 1000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6516 и 6517 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5758 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4768 и 4769 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1761.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1008. година се протега во 3644 и 3645, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3704 и 3705 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1551. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 398 и 399 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]