1038

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1038 г.  во други календари
Грегоријански календар 1038
MXXXVIII
Ab urbe condita 1791
Асирски календар 5788
Бахајски календар -806–-805
Бенгалски календар 445
Берберски календар 1988
Будистички календар 1582
Бурмански календар 400
Византиски календар 6546–6547
Еврејски календар 4798–4799
Ерменски календар 487
ԹՎ ՆՁԷ
Етиопски календар 1030-1031
Игбоански календар 38–39
Ирански календар 416–417
Исламски календар 429–430
Јулијански календар 1038    MXXXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3674/3734)
— до —
戊寅年月日
(3675/3735)
Коптски календар 754–755
Корејски календар 3371
Календар Мингуо 874 пред РК
民前874年
Селевкидски календар 1349–1350
Тајландски сончев календар 1581
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1094–1095
 - Шака самват 960–961
 - Кали југа 4139–4140
Холоценски календар 11038
Џуче-календар нема (пред 1912)

1038 (MXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1038. година од новата ера, 38. од вториот милениум, 38. од 11 век и деветта од 1030-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6546 и 6547 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5788 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4798 и 4799 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1791.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1038. година се протега во 3674 и 3675, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3734 и 3735 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1581. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 429 и 430 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]