1040

Од Википедија — слободната енциклопедија
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1040 во разни календари
Грегоријански календар1040
MXL
Ab urbe condita1793
Ерменски календар489
ԹՎ ՆՁԹ
Асирски календар5790
Балиски календар961–962
Бенгалски календар447
Берберски календар1990
Будистички календар1584
Бурмански календар402
Византиски календар6548–6549
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3736 или 3676
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3737 или 3677
Коптски календар756–757
Етиопски календар1032–1033
Еврејски календар4800–4801
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1096–1097
 - Сачка ера961–962
 - Кали-југа4140–4141
Холоценски календар11040
Игбоански календар40–41
Ирански календар418–419
Исламски календар431–432
Јапонски календарЧорјаку 4 / Чокју 1
(長久元年)
Јавански календар943–944
Јулијански календар1040
MXL
Корејски календар3373
Мингуо-календар872 пред Р. Кина
民前872年
Нанакшахи−428
Селевкидски календар1351/1352 г.г.
Тајландски сончев календар1582–1583
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1166 или 785 или 13
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1167 или 786 или 14

1040 (MXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1040 година од новата ера, 40. од вториот милениум, 40. од XI век и прва од 1040-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6548 и 6549 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5790 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4800 и 4801 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1793.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1040 година се протега во 3676 и 3677, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3736 и 3737 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1583. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 431 и 432 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1040 на Ризницата ?