1076

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1076 г.  во други календари
Грегоријански календар 1076
MLXXVI
Ab urbe condita 1829
Асирски календар 5826
Бахајски календар -768–-767
Бенгалски календар 483
Берберски календар 2026
Будистички календар 1620
Бурмански календар 438
Византиски календар 6584–6585
Еврејски календар 4836–4837
Ерменски календар 525
ԹՎ ՇԻԵ
Етиопски календар 1068-1069
Игбоански календар 76–77
Ирански календар 454–455
Исламски календар 468–469
Јулијански календар 1076    MLXXVI
Кинески календар 乙卯年月日
(3712/3772)
— до —
丙辰年月日
(3713/3773)
Коптски календар 792–793
Корејски календар 3409
Календар Мингуо 836 пред РК
民前836年
Селевкидски календар 1387–1388
Тајландски сончев календар 1619
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1132–1133
 - Шака самват 998–999
 - Кали југа 4177–4178
Холоценски календар 11076
Џуче-календар нема (пред 1912)

1076 (MLXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1076. година од новата ера, 76. од вториот милениум, 76. од 11 век и седма од 1070-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6584 и 6585 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5826 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4836 и 4837 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1829.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1076. година се протега во 3712 и 3713, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3772 и 3773 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1619. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 468 и 469 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]