1092

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1092 г.  во други календари
Грегоријански календар 1092
MXCII
Ab urbe condita 1845
Асирски календар 5842
Бахајски календар -752–-751
Бенгалски календар 499
Берберски календар 2042
Будистички календар 1636
Бурмански календар 454
Византиски календар 6600–6601
Еврејски календар 4852–4853
Ерменски календар 541
ԹՎ ՇԽԱ
Етиопски календар 1084-1085
Игбоански календар 92–93
Ирански календар 470–471
Исламски календар 484–485
Јулијански календар 1092    MXCII
Кинески календар 辛未年月日
(3728/3788)
— до —
壬申年月日
(3729/3789)
Коптски календар 808–809
Корејски календар 3425
Календар Мингуо 820 пред РК
民前820年
Селевкидски календар 1403–1404
Тајландски сончев календар 1635
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1148–1149
 - Шака самват 1014–1015
 - Кали југа 4193–4194
Холоценски календар 11092
Џуче-календар нема (пред 1912)

1092 (MXCII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1092. година од новата ера, 92. од вториот милениум, 92. од 11 век и трета од 1090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6600 и 6601 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5842 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4852 и 4853 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1845.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1092. година се протега во 3728 и 3729, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3788 и 3789 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1635. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 484 и 485 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]