1069

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1069 г.  во други календари
Грегоријански календар 1069
MLXIX
Ab urbe condita 1822
Асирски календар 5819
Бахајски календар -775–-774
Бенгалски календар 476
Берберски календар 2019
Будистички календар 1613
Бурмански календар 431
Византиски календар 6577–6578
Еврејски календар 4829–4830
Ерменски календар 518
ԹՎ ՇԺԸ
Етиопски календар 1061-1062
Игбоански календар 69–70
Ирански календар 447–448
Исламски календар 461–462
Јулијански календар 1069    MLXIX
Кинески календар 戊申年月日
(3705/3765)
— до —
己酉年月日
(3706/3766)
Коптски календар 785–786
Корејски календар 3402
Календар Мингуо 843 пред РК
民前843年
Селевкидски календар 1380–1381
Тајландски сончев календар 1612
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1125–1126
 - Шака самват 991–992
 - Кали југа 4170–4171
Холоценски календар 11069
Џуче-календар нема (пред 1912)

1069 (MLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1069. година од новата ера, 69. од вториот милениум, 69. од 11 век и последна од 1060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6577 и 6578 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5819 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4829 и 4830 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1822.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1069. година се протега во 3705 и 3706, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3765 и 3766 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1612. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 461 и 462 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]