1052

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1052 г.  во други календари
Грегоријански календар 1052
MLII
Ab urbe condita 1805
Асирски календар 5802
Бахајски календар -792–-791
Бенгалски календар 459
Берберски календар 2002
Будистички календар 1596
Бурмански календар 414
Византиски календар 6560–6561
Еврејски календар 4812–4813
Ерменски календар 501
ԹՎ ՇԱ
Етиопски календар 1044-1045
Игбоански календар 52–53
Ирански календар 430–431
Исламски календар 443–444
Јулијански календар 1052    MLII
Кинески календар 辛卯年月日
(3688/3748)
— до —
壬辰年月日
(3689/3749)
Коптски календар 768–769
Корејски календар 3385
Календар Мингуо 860 пред РК
民前860年
Селевкидски календар 1363–1364
Тајландски сончев календар 1595
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1108–1109
 - Шака самват 974–975
 - Кали југа 4153–4154
Холоценски календар 11052
Џуче-календар нема (пред 1912)

1052 (MLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1052. година од новата ера, 52. од вториот милениум, 52. од 11 век и трета од 1050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6560 и 6561 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5802 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4812 и 4813 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1805.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1052. година се протега во 3688 и 3689, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3748 и 3749 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1595. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 443 и 444 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]