1066

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1066 г.  во други календари
Грегоријански календар 1066
MLXVI
Ab urbe condita 1819
Асирски календар 5816
Бахајски календар -778–-777
Бенгалски календар 473
Берберски календар 2016
Будистички календар 1610
Бурмански календар 428
Византиски календар 6574–6575
Еврејски календар 4826–4827
Ерменски календар 515
ԹՎ ՇԺԵ
Етиопски календар 1058-1059
Игбоански календар 66–67
Ирански календар 444–445
Исламски календар 458–459
Јулијански календар 1066    MLXVI
Кинески календар 乙巳年月日
(3702/3762)
— до —
丙午年月日
(3703/3763)
Коптски календар 782–783
Корејски календар 3399
Календар Мингуо 846 пред РК
民前846年
Селевкидски календар 1377–1378
Тајландски сончев календар 1609
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1122–1123
 - Шака самват 988–989
 - Кали југа 4167–4168
Холоценски календар 11066
Џуче-календар нема (пред 1912)

1066 (MLXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1066. година од новата ера, 66. од вториот милениум, 66. од 11 век и седма од 1060-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6574 и 6575 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5816 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4826 и 4827 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1819.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1066. година се протега во 3702 и 3703, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3762 и 3763 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1609. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 458 и 459 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]