1093

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1093 г.  во други календари
Грегоријански календар 1093
MXCIII
Ab urbe condita 1846
Асирски календар 5843
Бахајски календар -751–-750
Бенгалски календар 500
Берберски календар 2043
Будистички календар 1637
Бурмански календар 455
Византиски календар 6601–6602
Еврејски календар 4853–4854
Ерменски календар 542
ԹՎ ՇԽԲ
Етиопски календар 1085-1086
Игбоански календар 93–94
Ирански календар 471–472
Исламски календар 485–486
Јулијански календар 1093    MXCIII
Кинески календар 壬申年月日
(3729/3789)
— до —
癸酉年月日
(3730/3790)
Коптски календар 809–810
Корејски календар 3426
Календар Мингуо 819 пред РК
民前819年
Селевкидски календар 1404–1405
Тајландски сончев календар 1636
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1149–1150
 - Шака самват 1015–1016
 - Кали југа 4194–4195
Холоценски календар 11093
Џуче-календар нема (пред 1912)

1093 (MXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1093. година од новата ера, 93. од вториот милениум, 93. од 11 век и четвртта од 1090-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6601 и 6602 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5843 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4853 и 4854 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1846.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1093. година се протега во 3729 и 3730, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3789 и 3790 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1636. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 485 и 486 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]