1085

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1085 г.  во други календари
Грегоријански календар 1085
MLXXXV
Ab urbe condita 1838
Асирски календар 5835
Бахајски календар -759–-758
Бенгалски календар 492
Берберски календар 2035
Будистички календар 1629
Бурмански календар 447
Византиски календар 6593–6594
Еврејски календар 4845–4846
Ерменски календар 534
ԹՎ ՇԼԴ
Етиопски календар 1077-1078
Игбоански календар 85–86
Ирански календар 463–464
Исламски календар 477–478
Јулијански календар 1085    MLXXXV
Кинески календар 甲子年月日
(3721/3781)
— до —
乙丑年月日
(3722/3782)
Коптски календар 801–802
Корејски календар 3418
Календар Мингуо 827 пред РК
民前827年
Селевкидски календар 1396–1397
Тајландски сончев календар 1628
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1141–1142
 - Шака самват 1007–1008
 - Кали југа 4186–4187
Холоценски календар 11085
Џуче-календар нема (пред 1912)

1085 (MLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1085. година од новата ера, 85. од вториот милениум, 85. од 11 век и шеста од 1080-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6593 и 6594 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5835 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4845 и 4846 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1838.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1085. година се протега во 3721 и 3722, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3781 и 3782 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1628. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 477 и 478 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]