1025

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1025 г.  во други календари
Грегоријански календар 1025
MXXV
Ab urbe condita 1778
Асирски календар 5775
Бахајски календар -819–-818
Бенгалски календар 432
Берберски календар 1975
Будистички календар 1569
Бурмански календар 387
Византиски календар 6533–6534
Еврејски календар 4785–4786
Ерменски календар 474
ԹՎ ՆՀԴ
Етиопски календар 1017-1018
Игбоански календар 25–26
Ирански календар 403–404
Исламски календар 415–416
Јулијански календар 1025    MXXV
Кинески календар 甲子年月日
(3661/3721)
— до —
乙丑年月日
(3662/3722)
Коптски календар 741–742
Корејски календар 3358
Календар Мингуо 887 пред РК
民前887年
Селевкидски календар 1336–1337
Тајландски сончев календар 1568
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1081–1082
 - Шака самват 947–948
 - Кали југа 4126–4127
Холоценски календар 11025
Џуче-календар нема (пред 1912)

1025 (MXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1025. година од новата ера, 25. од вториот милениум, 25. од 11 век и шеста од 1020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6533 и 6534 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5775 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4785 и 4786 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1778.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1025. година се протега во 3661 и 3662, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3721 и 3722 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1568. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 415 и 416 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]