1054

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1054 г.  во други календари
Грегоријански календар 1054
MLIV
Ab urbe condita 1807
Асирски календар 5804
Бахајски календар -790–-789
Бенгалски календар 461
Берберски календар 2004
Будистички календар 1598
Бурмански календар 416
Византиски календар 6562–6563
Еврејски календар 4814–4815
Ерменски календар 503
ԹՎ ՇԳ
Етиопски календар 1046-1047
Игбоански календар 54–55
Ирански календар 432–433
Исламски календар 445–446
Јулијански календар 1054    MLIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3690/3750)
— до —
甲午年月日
(3691/3751)
Коптски календар 770–771
Корејски календар 3387
Календар Мингуо 858 пред РК
民前858年
Селевкидски календар 1365–1366
Тајландски сончев календар 1597
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1110–1111
 - Шака самват 976–977
 - Кали југа 4155–4156
Холоценски календар 11054
Џуче-календар нема (пред 1912)

1054 (MLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1054. година од новата ера, 54. од вториот милениум, 54. од 11 век и петта од 1050-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6562 и 6563 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5804 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4814 и 4815 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1807.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1054. година се протега во 3690 и 3691, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3750 и 3751 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1597. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 445 и 446 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • 4 јули од кинески, арапски и веројатно и од Американските индијанци забележана е експлозија на SN 1054 суперновата во близина на ѕвездата ζ Таури. Во текот на 23 дена, ѕвездата останала доволно светла така што можела да се види на дневна светлина. Нејзините остатоци ја формираат небулата во соѕвездието рак (NGC 1952).[1]
  • 16 јули - Големата Шизма, поделба на христијанството на католицизам и православие.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Journal of Astronomy, part 9, chapter 56 of Sung History (Sung Shih) first printing, 1340. facsimile on the frontispiece of Misner, Thorne, Wheeler Gravitation, 1973.