4 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

4 јули — 185-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (186-и во престапна година). Остануваат 180 денови до крајот на годината.

Настани

1054  Експлозија на супернова е набљудувана од страна на Кинезите, Арапите и најверојатно Индијанците во близина на ѕвездата ζ Бик. Неколку месеци останува доволно светла за да може да се гледа и преку ден. Нејзините остатоција ја образуваат Раковидната Маглина.
1776  На континентален конгрес во Филаделфија е усвоена Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави; овој ден во САД се слави како Ден на независноста.
1802  Вест Поинт, познатата воена академија на САД е отворена во истоимениот град во државата Њујорк.
1855  Во Бруклин, Њујорк од печат излегува првата збирка поеми на Волт Витмен, наречена „Листови трева“.
1862  Луис Керол почнува да и раскажува приказна на Алиса Лидл што подоцна ќе прерасне во „Алиса во земјата на чудата“; точно три години подоцна, на 4 јули, издадена е првата книга од оваа незаборавна бајка.
1918  Болшевиците ги убиле рускиот цар Николај II Романов и неговото семејство (17 јули по новиот календар).
1939  Лу Гериг, легендарен американски бејзбол играч, го објавува своето повлекување од бејзболот.
2004  Формирана е ВМРО Народна партија од страна на приврзаниците на Љубчо Георгиевски, по неуспешниот обид за преземање на раководството во ВМРО-ДПМНЕ. За прв в.д. претседател на партијата е избрана Весна Јаневска.
2012  По 40-годишно трагање, во CERN е откриен Хигсовиот бозон.

Родени

1546  Мурат IIIотомански султан.
1804  Натаниел Хоторнамерикански писател.
1807  Џузепе Гарибалдииталијански револуционер.
1855  Влахо Буковац — хрватски сликар.
1884  Луис Б. Мајерфилмски продуцент.
1917  Манолетешпански матадор.
1921  Жерар Дебрефранцуски економист, добитник на Нобеловата награда.
1926  Алфредо Ди Стефано — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
1927  Џина Лолобриџидаиталијaнска глумица.
1928  Џампјеро Бониперти — италијански фудбалер.
1940  Филип Давид — српски писател.
1949  Славенка Дракулиќ — хрватска писателка.
1961  Хусреф Мусемиќ — босански фудбалер и тренер.
1965  Хорас Грант — американски кошаркар.
1972  Нина Бадриќ — хрватска поп-пејачка.
1995  Поуст Малоун — американски поп-музичар.

Починале

1826  Џон Адамс — американски политичар.
1826  Томас Џеферсон — третиот американски претседател.
1826  Џон Адамс — вториот американски претседател.
1868  Димитриј Иванович Писарев — руски писател.
1916  Алан Зигерамерикански воен поет, познат по својата песна Вечерва имам состанок со Смртта.
1934  Марија Кири-Склодовска — полско-француска хемичарка и физичарка.
1938  Ото Бауер — австриски социјалист.
1944  Благој Јанков - Мучетонароден херој на Македонија.
1970  Барнет Њуман — американски сликар.
1977  Мигел Најдорф — аргентински шаховски велемајстор.
2003  Бери Вајтамерикански пејач, познат како Човекот со кадифен глас.
2005  Неџми Мехмети — македонски писател.
2006  Васко Липовац — хрватски сликар.

Празници

Ден на независноста на САД, кога во 1776 година Конгресот на САД ја донел Декларацијата за независност.

4 јули како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Денот на независноста“ (Independence Day)“ - песна на американскиот рок-пејач Брус Спрингстин од 1980 година.[1]
  • „4 јули“ (4th of July) - песна на ирската рок-група „У2“ од 1984 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]