1546

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1546 г.  во други календари
Грегоријански календар 1546
MDXLVI
Ab urbe condita 2299
Асирски календар 6296
Бахајски календар -298–-297
Бенгалски календар 953
Берберски календар 2496
Будистички календар 2090
Бурмански календар 908
Византиски календар 7054–7055
Еврејски календар 5306–5307
Ерменски календар 995
ԹՎ ՋՂԵ
Етиопски календар 1538-1539
Игбоански календар 546–547
Ирански календар 924–925
Исламски календар 952–953
Јапонски календар Тенбун 15
(15年)
Јулијански календар 1546    MDXLVI
Кинески календар 乙巳年月日
(4182/4242)
— до —
丙午年月日
(4183/4243)
Коптски календар 1262–1263
Корејски календар 3879
Календар Мингуо 366 пред РК
民前366年
Селевкидски календар 1857–1858
Тајландски сончев календар 2089
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1602–1603
 - Шака самват 1468–1469
 - Кали југа 4647–4648
Холоценски календар 11546
Џуче-календар нема (пред 1912)

1546 (MDXLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1546. година од новата ера, 546. од вториот милениум, 46. од 16 век и седма од 1540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7054 и 7055 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6296 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5306 и 5307 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2299.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1546. година се протега во 4182 и 4183, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4242 и 4243 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2089. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 952 и 953 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]