1574

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1574 г.  во други календари
Грегоријански календар 1574
MDLXXIV
Ab urbe condita 2327
Асирски календар 6324
Бахајски календар -270–-269
Бенгалски календар 981
Берберски календар 2524
Будистички календар 2118
Бурмански календар 936
Византиски календар 7082–7083
Еврејски календар 5334–5335
Ерменски календар 1023
ԹՎ ՌԻԳ
Етиопски календар 1566-1567
Игбоански календар 574–575
Ирански календар 952–953
Исламски календар 981–982
Јапонски календар Теншо (период Момојама) 2
(2年)
Јулијански календар 1574    MDLXXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(4210/4270)
— до —
甲戌年月日
(4211/4271)
Коптски календар 1290–1291
Корејски календар 3907
Календар Мингуо 338 пред РК
民前338年
Селевкидски календар 1885–1886
Тајландски сончев календар 2117
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1630–1631
 - Шака самват 1496–1497
 - Кали југа 4675–4676
Холоценски календар 11574
Џуче-календар нема (пред 1912)

1574 (MDLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1574. година од новата ера, 574. од вториот милениум, 74. од 16 век и петта од 1570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7082 и 7083 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6324 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5334 и 5335 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2327.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1574. година се протега во 4210 и 4211, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4270 и 4271 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2117. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 981 и 982 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]