Прејди на содржината

1544

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1544 во разни календари
Грегоријански календар1544
MDXLIV
Ab urbe condita2297
Ерменски календар993
ԹՎ ՋՂԳ
Асирски календар6294
Балиски календар1465–1466
Бенгалски календар951
Берберски календар2494
Будистички календар2088
Бурмански календар906
Византиски календар7052–7053
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4240 или 4180
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4241 или 4181
Коптски календар1260–1261
Етиопски календар1536–1537
Еврејски календар5304–5305
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1600–1601
 - Сачка ера1465–1466
 - Кали-југа4644–4645
Холоценски календар11544
Игбоански календар544–545
Ирански календар922–923
Исламски календар950–951
Јапонски календарТенбун 13
(天文13年)
Јавански календар1462–1463
Јулијански календар1544
MDXLIV
Корејски календар3877
Мингуо-календар368 пред Р. Кина
民前368年
Нанакшахи76
Тајландски сончев календар2086–2087
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1670 или 1289 или 517
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1671 или 1290 или 518

1544 (MDXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1544 година од новата ера, 544. од вториот милениум, 44. од XVI век и петта од 1540-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7052 и 7053 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6294 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5304 и 5305 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2297.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1544 година се протега во 4180 и 4181, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4240 и 4241 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2087. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 950 и 951 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1544 на Ризницата ?