1556

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1556 г.  во други календари
Грегоријански календар 1556
MDLVI
Ab urbe condita 2309
Асирски календар 6306
Бахајски календар -288–-287
Бенгалски календар 963
Берберски календар 2506
Будистички календар 2100
Бурмански календар 918
Византиски календар 7064–7065
Еврејски календар 5316–5317
Ерменски календар 1005
ԹՎ ՌԵ
Етиопски календар 1548-1549
Игбоански календар 556–557
Ирански календар 934–935
Исламски календар 963–964
Јапонски календар KКоџи (ера) Грешка во изразот: Недостасува операнд за -
(Грешка во изразот: Недостасува операнд за -年)
Јулијански календар 1556    MDLVI
Кинески календар 乙卯年月日
(4192/4252)
— до —
丙辰年月日
(4193/4253)
Коптски календар 1272–1273
Корејски календар 3889
Календар Мингуо 356 пред РК
民前356年
Селевкидски календар 1867–1868
Тајландски сончев календар 2099
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1612–1613
 - Шака самват 1478–1479
 - Кали југа 4657–4658
Холоценски календар 11556
Џуче-календар нема (пред 1912)

1556 (MDLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1556. година од новата ера, 556. од вториот милениум, 56. од 16 век и седма од 1550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7064 и 7065 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6306 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5316 и 5317 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2309.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1556. година се протега во 4192 и 4193, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4252 и 4253 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2099. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 963 и 964 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 23 јануари - Најкатастрофалниот земјотрес во историјата се случил во густо населената провинција Шаанкси во Кина, во кој се проценува дека загинале околу 830.000 луѓе. Огромниот број на жртви се должи на тоа што живееле во вештачки пештери (тнр. јаодонг) ископани во растресита глина.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]