1583

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1583 г.  во други календари
Грегоријански календар 1583
MDLXXXIII
Ab urbe condita 2336
Асирски календар 6333
Бахајски календар -261–-260
Бенгалски календар 990
Берберски календар 2533
Будистички календар 2127
Бурмански календар 945
Византиски календар 7091–7092
Еврејски календар 5343–5344
Ерменски календар 1032
ԹՎ ՌԼԲ
Етиопски календар 1575-1576
Игбоански календар 583–584
Ирански календар 961–962
Исламски календар 990–991
Јапонски календар Теншо (период Момојама) 11
(11年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 壬午年月日
(4219/4279)
— до —
癸未年月日
(4220/4280)
Коптски календар 1299–1300
Корејски календар 3916
Календар Мингуо 329 пред РК
民前329年
Селевкидски календар 1894–1895
Тајландски сончев календар 2126
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1639–1640
 - Шака самват 1505–1506
 - Кали југа 4684–4685
Холоценски календар 11583
Џуче-календар нема (пред 1912)

1583 (MDLXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1583. година од новата ера, 583. од вториот милениум, 83. од 16 век и четвртта од 1580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7091 и 7092 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6333 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5343 и 5344 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2336.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1583. година се протега во 4219 и 4220, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4279 и 4280 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2126. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 990 и 991 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Без датум[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]