1540

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1540 г.  во други календари
Грегоријански календар 1540
MDXL
Ab urbe condita 2293
Асирски календар 6290
Бахајски календар -304–-303
Бенгалски календар 947
Берберски календар 2490
Будистички календар 2084
Бурмански календар 902
Византиски календар 7048–7049
Еврејски календар 5300–5301
Ерменски календар 989
ԹՎ ՋՁԹ
Етиопски календар 1532-1533
Игбоански календар 540–541
Ирански календар 918–919
Исламски календар 946–947
Јапонски календар Тенбун 9
(9年)
Јулијански календар 1540    MDXL
Кинески календар 己亥年月日
(4176/4236)
— до —
庚子年月日
(4177/4237)
Коптски календар 1256–1257
Корејски календар 3873
Календар Мингуо 372 пред РК
民前372年
Селевкидски календар 1851–1852
Тајландски сончев календар 2083
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1596–1597
 - Шака самват 1462–1463
 - Кали југа 4641–4642
Холоценски календар 11540
Џуче-календар нема (пред 1912)

1540 (MDXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1540. година од новата ера, 540. од вториот милениум, 40. од 16 век и прва од 1540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7048 и 7049 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6290 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5300 и 5301 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2293.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1540. година се протега во 4176 и 4177, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4236 и 4237 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2083. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 946 и 947 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]