Прејди на содржината

1507

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1507 во разни календари
Грегоријански календар1507
MDVII
Ab urbe condita2260
Ерменски календар956
ԹՎ ՋԾԶ
Асирски календар6257
Балиски календар1428–1429
Бенгалски календар914
Берберски календар2457
Будистички календар2051
Бурмански календар869
Византиски календар7015–7016
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4203 или 4143
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4204 или 4144
Коптски календар1223–1224
Етиопски календар1499–1500
Еврејски календар5267–5268
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1563–1564
 - Сачка ера1428–1429
 - Кали-југа4607–4608
Холоценски календар11507
Игбоански календар507–508
Ирански календар885–886
Исламски календар912–913
Јапонски календарЕјшо 4
(永正4年)
Јавански календар1424–1425
Јулијански календар1507
MDVII
Корејски календар3840
Мингуо-календар405 пред Р. Кина
民前405年
Нанакшахи39
Тајландски сончев календар2049–2050
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1633 или 1252 или 480
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1634 или 1253 или 481

1507 (MDVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1507 година од новата ера, 507. од вториот милениум, 7. од XVI век и осма од 1500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7015 и 7016 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6257 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5267 и 5268 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2260.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1507 година се протега во 4143 и 4144, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4203 и 4204 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2050. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 912 и 913 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1507 на Ризницата ?