Прејди на содржината

1561

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1561 во разни календари
Грегоријански календар1561
MDLXI
Ab urbe condita2314
Ерменски календар1010
ԹՎ ՌԺ
Асирски календар6311
Балиски календар1482–1483
Бенгалски календар968
Берберски календар2511
Будистички календар2105
Бурмански календар923
Византиски календар7069–7070
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4257 или 4197
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4258 или 4198
Коптски календар1277–1278
Етиопски календар1553–1554
Еврејски календар5321–5322
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1617–1618
 - Сачка ера1482–1483
 - Кали-југа4661–4662
Холоценски календар11561
Игбоански календар561–562
Ирански календар939–940
Исламски календар968–969
Јапонски календарЕјроку 4
(永禄4年)
Јавански календар1480–1481
Јулијански календар1561
MDLXI
Корејски календар3894
Мингуо-календар351 пред Р. Кина
民前351年
Нанакшахи93
Тајландски сончев календар2103–2104
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1687 или 1306 или 534
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1688 или 1307 или 535

1561 (MDLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1561 година од новата ера, 561. од вториот милениум, 61. од XVI век и втора од 1560-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7069 и 7070 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6311 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5321 и 5322 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2314.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1561 година се протега во 4197 и 4198, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4257 и 4258 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2104. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 968 и 969 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1561 на Ризницата ?