Шарл IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шарл IX
Крал на Франција
Гроф од Прованса
Шарл IX
Владеење 5 декември 1560 - 30 мај 1574
Крунисување 15 мај 1561
Полно име Шарл Максимилијан
Претходник Франсоа II
Наследник Анри III
Придружник Елизабета Австриска
Деца Марија Елизабета Валоа
Династија Валоа-Ангујем
Татко Анри II
Мајка Катерина Медичи

Шарл IX (роден на 27 јуни 1550 во Сен Жермен ан Ле - починал на 30 мај 1574 во Винсен) бил крал на Франција од династијата Валоа-Ангујем и гроф од Прованса. Тој бил син на кралот Анри II и Катерина Медичи. За време на неговото владеење се случила познатата Вартоломејска ноќ, во која по наредба на неговата мајка Катерина биле убиени околу 25.000 хугеноти (по некои проценки до 50.000).
Претходник
Франсоа II
Крал на Франција
1560-1574
Наследник
Анри III