Луј VI Дебелиот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј VI
Крал на Франките
[[File:Louis VI of France.gif|frameless|alt=]]
Луј VI
Владеење29 јули 1108 - 1 август 1137
Крунисување3 август 1108
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникФилип I
НаследникЛуј VII
ПридружникЛуциена де Рошфор
Аделаида Савојска
ДецаФилип, крал син
Луј VII
Анри, бискуп на Ремс
Робер I де Дро
Констанца, грофица од Тулуза
Филип, архиѓакон на Париз
Пјер де Куртене
ДинастијаКапети
ТаткоФилип I
МајкаБерта Холандска

Луј VI Дебелиот (роден на 1 декември 1081 во Париз - починал на 1 август 1137 во Бетиси-Сан-Пјер) бил крал на Франција од Капетинската династија. Тој бил син на кралот Филип I и Берта Холандска. Неговото владеење се карактеризира со зацврстување на власта во државата и покорување на побунетите благородници. На надворешен план, тој војувал со англискиот крал Хенри I и германскиот, Хенрик V.
Претходник
Филип I (Франција)
Крал на Франција
1108-1137
Наследник
Луј VII