Анри I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анри I
Крал на Франките
[[File:Henri I.jpg|frameless|alt=]]
Анри I
Владеење 14 мај 1027 - 20 јули 1031 (млад крал);
20 јули 1031 - 4 август 1060
Крунисување 14 мај 1027
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Робер II
Наследник Филип I
Придружник Матилда Фризиска
Ана Киевска
Деца Филип I
Иго Велики, гроф од Вермандоа
Династија Капети
Татко Робер II
Мајка Констанца Арлска

Анри I (роден на 4 мај 1008 во Ремс - починал на 4 август 1060 во Витри-ен-Брие) бил крал на Франција од Капетинската династија. Тој бил син на кралот Робер II Побожниот. Бил крунисан во 1027 година, кога неговиот татко сè уште бил жив, со цел да се осигура неговото наследство
Претходник
Робер II
Крал на Франција
1031-1060
Наследник
Филип I