Наполеон II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наполеон II
Цар на Французите
Крал на Рим
Војвода од Рајхштат
Владеење22 јуни 1815 - 7 јули 1815
Крунисување22 јуни 1815
Полно имеНаполеон Франсоа Жозеф Шарл Бонапарт
ПретходникНаполеон I
Наследникдефакто Луј XVII
дејуре Жозеф Бонапарт
ДинастијаБонапарт
ТаткоНаполеон I
МајкаМарија Лујза Австриска

Наполеон II (роден на 20 март 1811 во Париз - починал на 22 јули 1832 во Шенбурнската палата) бил француски цар, крал на Рим и војвода од Рајхштат. Тој бил син на царот Наполеон I и неговата втора жена, Марија Лујза. Целиот свој живот го поминал во Виена.
Претходник
Наполеон I
Цар на Французите
1815
Наследник
Луј XVIII
Крал на Франција
Претходник
Реставрација на Бурбоните
Цар на Французите
1815-1832
Наследник
Жозеф Бонапарт