Наполеон III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наполеон III
Цар на Французите
Наполеон III
Владеење 2 декември 1852 - 4 декември 1870
Полно име Шарл Луј Наполеон Бонапарт
Почивалиште Во манастирот Свети Михаил, Фарнбороу, АНглија
Претходник Втората француска република
Наследник Монархијата е укината
Придружник Евгенија де Монтихо
Деца Наполеон Ежен
Династија Бонапарт
Татко Луј Бонапарт
Мајка Хортензија Богарне

Наполеон III (роден на 20 април 1808 во Париз - починал на 9 јануари 1873 во Числхарст) бил француски политичар и државник, кој бил претседател на Втората француска република, а потоа и цар на Французите. Тој бил син на Луј Бонапарт, кој бил најмал брат на Наполеон Бонапарт. По падот на бонапартистичкиот режим во 1815, Наполеон III живеел во прогонство.
Претходник
Третата француска република
Цар на Французите
1852-1870
Наследник
Наполеон IV