Луј XVI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј XVI
Крал на Франција и на Навара
[[File:Duplessis - Louis XVI of France, oval, Versailles.jpg|frameless|alt=]]
Луј XVI
Владеење10 мај 177410 август 1792
Крунисување11 јуни 1775
Полно имеЛуј-Огист Капет
ЗвањаКрал на Франција и на Навара (1775-1792)
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникЛуј XV
НаследникМонархијата била укината.
Луј XVII (де јуре)
Следен владетел: Наполеон I (од 1804)
ПридружникМарија Антоанета
ДецаМарија-Тереза Француска
Луј Жозеф, дофин на франција,
Луј XVII
Софија Елена Беатрис
ДинастијаБурбони
ТаткоЛуј Фердинанд, дофин на Франција
МајкаМарија Жозефа Саксонска

Луј XVI (роден на 23 август 1754 во дворецот Версај - починал на 21 јануари 1793 во Париз) бил крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара. Кога ја презел власта, незадоволството кај третиот сталеж било многу големо. Се обидел да спроведе реформи, но сето тоа завршило без успех. За време на Француската револуција бил симнат од престолот и бил гилотиниран на 21 јануари 1793, откако бил фатен во обид да избега од земјата.
Претходник
Луј XV
Крал на Франција
1774-1793
Наследник
Луј XVII