Филип V (Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип V
Крал на Франција и Навара
Гроф од Шампањ
Филип V
Владеење20 ноември 1316 - 3 јануари 1322
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникЈован I
НаследникШарл IV
ПридружникЈована II Бургундска
ДецаЈована III Бургундска
Маргарита I Бургундијска
Изабела Француска
ДинастијаКапети
ТаткоФилип IV
МајкаЈована I Наварска

Филип V, наречен Висок (француски: Philippe le Long; роден на 17 ноември 1291 во Лион - починал на 3 јануари 1322 во Лонгшамп) бил крал на Франција од Капетинската династија, крал на Навара и гроф од Шампањ. Тој бил втор син на кралот Филип IV Убавиот и Јована I Наварска. Кога неговиот постар брат, Луј X починал, тој станал регент, додека се чекало раѓањето на Јован I, наследникот на престолот, којшто умрел по 5 дена од раѓањето. Постои сомнение дека Филип V е одговорен за смртта на новороденчето.
Претходник
Јован I
Крал на Франција
1316-1322
Наследник
Шарл IV