Прејди на содржината

1291

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1291 во разни календари
Грегоријански календар1291
MCCXCI
Ab urbe condita2044
Ерменски календар740
ԹՎ ՉԽ
Асирски календар6041
Балиски календар1212–1213
Бенгалски календар698
Берберски календар2241
Будистички календар1835
Бурмански календар653
Византиски календар6799–6800
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3987 или 3927
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3988 или 3928
Коптски календар1007–1008
Етиопски календар1283–1284
Еврејски календар5051–5052
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1347–1348
 - Сачка ера1212–1213
 - Кали-југа4391–4392
Холоценски календар11291
Игбоански календар291–292
Ирански календар669–670
Исламски календар689–691
Јапонски календарШоо 4
(正応4年)
Јавански календар1201–1202
Јулијански календар1291
MCCXCI
Корејски календар3624
Мингуо-календар621 пред Р. Кина
民前621年
Нанакшахи−177
Тајландски сончев календар1833–1834
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1417 или 1036 или 264
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1418 или 1037 или 265

1291 (MCCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1291 година од новата ера, 291. од вториот милениум, 91. од XIII век и втора од 1290-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6799 и 6800 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6041 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5051 и 5052 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2044.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1291 година се протега во 3927 и 3928, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3987 и 3988 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1834. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 689 и 691 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]
Кралот Рудолф I

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1291 на Ризницата ?