1204

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1204 г.  во други календари
Грегоријански календар 1204
MCCIV
Ab urbe condita 1957
Асирски календар 5954
Бахајски календар -640–-639
Бенгалски календар 611
Берберски календар 2154
Будистички календар 1748
Бурмански календар 566
Византиски календар 6712–6713
Еврејски календар 4964–4965
Ерменски календар 653
ԹՎ ՈԾԳ
Етиопски календар 1196-1197
Игбоански календар 204–205
Ирански календар 582–583
Исламски календар 600–601
Јулијански календар 1204    MCCIV
Кинески календар 癸亥年月日
(3840/3900)
— до —
甲子年月日
(3841/3901)
Коптски календар 920–921
Корејски календар 3537
Календар Мингуо 708 пред РК
民前708年
Селевкидски календар 1515–1516
Тајландски сончев календар 1747
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1260–1261
 - Шака самват 1126–1127
 - Кали југа 4305–4306
Холоценски календар 11204
Џуче-календар нема (пред 1912)

1204 (MCCIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1204. година од новата ера, 204. од вториот милениум, 4. од 13 век и петта од 1200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6712 и 6713 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5954 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4964 и 4965 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1957.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1204. година се протега во 3840 и 3841, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3900 и 3901 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1747. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 600 и 601 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]