Прејди на содржината

1216

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1216 во разни календари
Грегоријански календар1216
MCCXVI
Ab urbe condita1969
Ерменски календар665
ԹՎ ՈԿԵ
Асирски календар5966
Балиски календар1137–1138
Бенгалски календар623
Берберски календар2166
Будистички календар1760
Бурмански календар578
Византиски календар6724–6725
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3912 или 3852
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3913 или 3853
Коптски календар932–933
Етиопски календар1208–1209
Еврејски календар4976–4977
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1272–1273
 - Сачка ера1137–1138
 - Кали-југа4316–4317
Холоценски календар11216
Игбоански календар216–217
Ирански календар594–595
Исламски календар612–613
Јапонски календарКенпо 4
(建保4年)
Јавански календар1124–1125
Јулијански календар1216
MCCXVI
Корејски календар3549
Мингуо-календар696 пред Р. Кина
民前696年
Нанакшахи−252
Тајландски сончев календар1758–1759
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1342 или 961 или 189
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1343 или 962 или 190

1216 (MCCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1216 година од новата ера, 216. од вториот милениум, 16. од XIII век и седма од 1210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6724 и 6725 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5966 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4976 и 4977 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1969.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1216 година се протега во 3852 и 3853, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3912 и 3913 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1759. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 612 и 613 исламска година. Годината 1216 (MCCXVI) била престапна година која започнала на ден петок според јулијанскиот календар.

Настани[уреди | уреди извор]

Кралот Хенри III

По област[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Palmer, Alan; Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 77–79. ISBN 0-7126-5616-2.
  2. Dell'Umbria, Alèssi (2006). Histoire universelle de Marseille. De l'an mil à l'an deux mille. Marseille: Agone. стр. 27. ISBN 2-7489-0061-8.
  3. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 133–135. ISBN 0-304-35730-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1216 на Ризницата ?