1260

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1260 г.  во други календари
Грегоријански календар 1260
MCCLX
Ab urbe condita 2013
Асирски календар 6010
Бахајски календар -584–-583
Бенгалски календар 667
Берберски календар 2210
Будистички календар 1804
Бурмански календар 622
Византиски календар 6768–6769
Еврејски календар 5020–5021
Ерменски календар 709
ԹՎ ՉԹ
Етиопски календар 1252-1253
Игбоански календар 260–261
Ирански календар 638–639
Исламски календар 658–659
Јулијански календар 1260    MCCLX
Кинески календар 己未年月日
(3896/3956)
— до —
庚申年月日
(3897/3957)
Коптски календар 976–977
Корејски календар 3593
Календар Мингуо 652 пред РК
民前652年
Селевкидски календар 1571–1572
Тајландски сончев календар 1803
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1316–1317
 - Шака самват 1182–1183
 - Кали југа 4361–4362
Холоценски календар 11260
Џуче-календар нема (пред 1912)

1260 (MCCLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1260. година од новата ера, 260. од вториот милениум, 60. од 13 век и прва од 1260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6768 и 6769 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6010 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5020 и 5021 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2013.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1260. година се протега во 3896 и 3897, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3956 и 3957 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1803. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 658 и 659 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По место[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Уметност и култура[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]


Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]