1330

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1330 во разни календари
Грегоријански календар1330
MCCCXXX
Ab urbe condita2083
Ерменски календар779
ԹՎ ՉՀԹ
Асирски календар6080
Балиски календар1251–1252
Бенгалски календар737
Берберски календар2280
Будистички календар1874
Бурмански календар692
Византиски календар6838–6839
Кинески календар己巳(зем. змија)
4026 или 3966
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4027 или 3967
Коптски календар1046–1047
Етиопски календар1322–1323
Еврејски календар5090–5091
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1386–1387
 - Сачка ера1251–1252
 - Кали-југа4430–4431
Холоценски календар11330
Игбоански календар330–331
Ирански календар708–709
Исламски календар730–731
Јапонски календарГентоку 2
(元徳2年)
Јавански календар1242–1243
Јулијански календар1330
MCCCXXX
Корејски календар3663
Мингуо-календар582 пред Р. Кина
民前582年
Нанакшахи−138
Тајландски сончев календар1872–1873
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1456 или 1075 или 303
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1457 или 1076 или 304

1330 (MCCCXXX) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1330 година од новата ера, 330. од вториот милениум, 30. од XIV век и прва од 1330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6838 и 6839 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6080 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5090 и 5091 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2083.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1330 година се протега во 3966 и 3967, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4026 и 4027 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1873. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 730 и 731 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1330 на Ризницата ?